Google ‘da İyi Bir Sıralama için İçerikte İdeâl Anahtar Kelime Oranı Ne Olmalı?

Anahtar kelime oranı ne olmalıdır

İçerikte ideâl anahtar kelime oranı konusunda herhangi bir veriye dayanmayan çok sayıda muğlak bilgi mevcut.

Bu yazımda elimden geldiğince saha tecrübelerinden yola çıkarak içerikte anahtar kelime oranı konusunda net bir fikir vermeye çalışacağım.

Anahtar Kelime Oranı / Anahtar Kelime Yoğunluğu Nedir?

Anahtar kelimeler, arama motorlarında bir kullanıcının yaptığı arama sorgularını ifade eder. Tüm amacımız, içeriklerimizi bu arama sorgularına göre optimize ederek en iyi sıralamayı almaktır.

Bu açıdan da anahtar kelimeler söz konusu olduğunda işin matematiğini düşünmemek elde değil. Bir aşamada herkes anahtar kelime kullanım oranına kafa yoruyor fakat gerçekten Google için bir anahtar kelimenin içerikte hangi oranda kullanıldığı önemli mi?

Öncelikle anahtar kelime yoğunluğu ya da kullanım oranı nasıl hesaplanır, konuyu tam olarak anlamamış olma ihtimalinize binaen bunu da açmak istiyorum.

Diyelim ki içeriğiniz 1500 kelime uzunluğunda ve hedef anahtar kelime 1500 kelime içerisinde 15 kez geçiyor.

Bu durumda ;

Anahtar Kelime Yoğunluğu (Keyword Density) = (15/1500) x 100 = %1 olarak hesaplanır.

Benzer şekilde anahtar kelime 45 kez geçmiş olsaydı, %3 olacaktı.

Anahtar Kelime Yüzdesi Bir Google Sıralama Faktörü mü?

Kısaca, hayır. Google tek başına anahtar kelime kullanım oranı diye bir yaklaşımı sıralama faktörü olarak değerlendirmiyor.

Eğer hedef anahtar kelime tüm içerikte bir kaç kez yer alıyorsa (özellikle de sayfanın bazı güçlü sinyal bölgelerinde) Google bu sayfanın o anahtar kelimeyi hedeflediğini anlıyor aslında tüm mesele de bu.

Daha fazla anahtar kelime kullandığınızda bunun pek bir etkisi olmuyor. İlk etapta doğrusal olarak artan fakat zamanla yataya bağlayan bir grafik gibi düşündüğünüzde, belli bir noktaya kadar içerikte doğal olarak hedef anahtar kelimenin geçmesi sıralamanıza pozitif yönde katkı sağlarken, bir aşamadan sonra bu etki azalıyor ve duruyor.

Eğer anahtar kelime kullanımında aşırıya kaçarsanız bu kez de anahtar kelime yerleştirme nedeniyle sıralama kaybetmeye başlıyorsunuz (keyword stuffing).

Bu konuda Google tarafından paylaşılan harika bir YouTube videosu da mevcut hemen buraya bırakıyorum ve izlemenizi öneriyorum (Türkçe alt yazı mevcut, alt yazıyı açmayı unutmayın.)

O Halde İdeâl Anahtar Kelime Yoğunluğu Ne Olmalı?

Biliyorum biraz kafanız karıştı. Halâ bir anahtar kelime yoğunluğu veya oranı olması gerektiğini düşünüyorsunuz.

Hatta Rank Math gibi popüler SEO eklentilerinde anahtar kelime kullanım oranınız yüksek, veya düşük şeklinde bir puanlama mevcut.

Tecrübelerime göre anahtar kelime kullanım oranının hiç bir önemi yok (aşırı kullanmak ve hiç kullanmamak dışında.elbette). Dikkat etmeniz gereken yegane şey anahtar kelime oranını ve sayısını dikkate almadan (saymadan, hesaplamadan), doğal ve akışa uygun şekilde yeri geldikçe anahtar kelimelerinizi kullanmak.

Bir başka ifadeyle, anahtar kelimenize özellikle yer vermeye çalışmamalı, anlamlı olduğu yerde kullanmalısınız.

Eğer varyant bir anahtar kelime varsa zaman zaman yerine o anahtar kelimeyi kullanarak daha doğal bir içerik oluşturabilir, aşırı anahtar kelime kullanımı ve anahtar kelime yerleştirme riskinden kaçınabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir