9 Adımda Backlink İnşası Nasıl Yapılmalı? (Güçlü ve Kaliteli Backlinkler Edinmek)

backlink inşası nasıl yapılmalıdır

Backlink inşası halen Google sıralama algoritmasındaki ağırlığını koruyor. Geçen yıllar boyunca backlinklerin sıralamalar üzerindeki etkisi kademeli olarak azaldı.

İçerik kalitesi, kullanıcı memnuniyeti gibi kavramlar önem kazandı. Fakat bu durum sizi yanıltmasın, backlinkler her şeye rağmen halen sıralamalar üzerinde güçlü bir etkiye sahip.

Bu nedenle bu yazıda backlink inşası yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor, bu işin püf noktaları nelerdir, bu konularda olabildiğince detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Backlink Nedir?

Backlink (diğer adıyla geri bağlantı), web sitenize diğer web siteleri tarafından verilen bağlantılardır. Google, backlinkleri bir tür oylama gibi değerlendirmektedir.

Eğer farklı web siteleri sitenizdeki içeriklere link veriyorsa, bu durum Google gibi arama motorlarına web sitenizin değerli bir bilgi kaynağı olabileceğini işaret eder.

Elbette backlinkler tek başına bir anlam ifade etmez. Eğer kullanıcı beklentilerine yanıt veren SEO uyumlu makale standartlarına uygun bir içeriğiniz yoksa çok kaliteli backlinklere de sahip olsanız arama sonuçlarında kalıcı bir varlık göstermeniz çok güçtür.

Şimdi vakit kaybetmeden backlink inşası sırasında dikkate almanız gereken bazı püf noktalarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Backlink Veren Sitenin Otoritesi

Her backlink kaynak otoritesi açısından birbirinden farklıdır. Bazı backlinkler henüz hiç bir otoritesi olmayan web sitelerinden geldiğinden sitenize daha az katkı sağlarken, bazı backlinkler köklü ve otoriter sitelerden geldiği için tek başına sitenizi alıp hayal bile edemeyeceğiniz yerlere taşıyabilir.

Bir kaç tane otorite backlink edinmek her zaman yüzlerce sıradan geri bağlantıdan daha faydalıdır.

Peki otoritenin ölçüsü nedir, bir web sitesinin diğerlerine göre daha otoriter olduğunu nasıl anlayacağız?

Aslında bunun için genelde MOZ DA ve PA metrikleri kullanılmakta. Bu metrikler ise manipülasyona çok açık.

Otoritesi olmayan web siteleri bir kaç yönlendirme bağlantı ile bu metrikleri yükseltebiliyor. Bu yüzden daha çok Semrush AS değerine bakılmalı.

Ayrıca Majestic TrustFlow değeri de yine kolayca manipüle edilemeyen metrikler arasında.

Kısacası bir web sitesinin metrikleri ne kadar yüksek ise o web sitesinden alacağınız backlinkler o kadar değerlidir.

1 adet otoriter ve güçlü backlink 10 adet sıradan geri bağlantıdan daha çok sıralamalarınıza katkı sağlayabilir.

2. Backlink Veren Sitenin Alâka Düzeyi

Backlink veren kaynak web sitesinin, sizin web sitenizle ilgi düzeyi son derece önemlidir.

Buna göre, web sitenizle aynı konuda veya sektörde içeriklere sahip web sitelerinden gelen backlinkler en etkili olanlardır.

İlgisiz web sitelerinden gelen geri bağlantıların sıralamalarınıza katkısı neredeyse yoktur.

Şöyle düşünebilirsiniz, web sitemle aynı sektörde ya da aynı konuda içeriğe sahip olanlar zaten benim rakiplerim, bu siteler bana neden backlink versin?

Haklısınız zaten bu tür geri bağlantıları edinmek çok zordur, manipülasyonu da hemen hemen imkânsızdır. Zaten bu tür geri bağlantıların sıralamalar üzerinde çok etkili olmalarının nedeni de tam olarak budur.

Şunu da not etme gereği hissediyorum, aynı sektörde olduğunuz halde rakibiniz olmayan web siteleri de bulunabilir. Sektöre yönelik haber paylaşımı yapan siteler buna güzel bir örnek. En azından bir kaç adet bu şekilde web sitesi bulabileceğinizi düşünüyorum.

3. Backlink Veren Sitenin Yaşı

Backlink almak istediğiniz web sitesi ne kadar yaşlı ise Google gözünde o kadar kaliteli demektir.

Şöyle düşünün, 18 yıldır yayında olan bir web sitesinden söz ediyoruz ve 18 yıldır sürekli güncel içerik yayınlıyor, sitesini yayında tutuyor ve gelen ziyaretçilerine en iyi şekilde hizmet etmeye gayret ediyor.

Dolayısıyla da böyle bir web sitesinden alınan backlink ile henüz bir yaşını bile doldurmamış bir başka web sitesinden alınan backlink elbette aynı etkiye sahip olmayacaktır.

Bı nedenle backlink inşası sürecinde olabildiğince yaş almış web sitelerini tercih etmeye çalışmalısınız.

4. Takip Eden ya da Etmeyen Backlinkler

Backlinkler, takip eden (dofollow) ve takip etmeyen (nofollow) olmak üzere otorite geçişi sağlamaları bakımından iki basit kategoriye ayrılmaktadır.

Takip eden geri bağlantılar, otorite geçiren bağlantılardır. Bir başka ifadeyle, güçlü ve otoriter bir web sitesinden dofollow backlink aldığınızda tüm bu otoriteden bir miktarı sitenize geçer ve sitenizin otorite puanı artar.

Takip etmeyen geri bağlantılarda ise böyle bir durum söz konusu değildir. Her ne kadar otorite akışı konusunda bir katkısı olmasa da nofollow backlinklerin de sıralamalarınıza etkisi olduğunu bilmelisiniz.

Dofollow backlinkler, nofollow backlinklere göre çok daha etkilidir fakat bu nofollow geri bağlantıların önemsiz olduğu veya hiç bir katkısı olmadığı anlamına gelmez.

Doğal bir backlink profili oluşturma noktasında dofollow / nofollow backlinkler arasındaki dengeyi korumak da son derece önemlidir.

Web sitenize sürekli dofollow backlinkler alırsanız doğal olmayan bir geri bağlantı profili nedeniyle sitenizin sıralamalarına zarar verebilirsiniz.

5. Anchor Text Dağılımı

Anchor text (çapa metin), tıklanabilir metin anlamına gelmektedir. Backlinklerin hangi tıklanabilir metinler üzerinden geldiği sıralama sinyalleri açısından önemlidir.

Doğal bir anchor text yayılımı, güçlü ve etkili bir backlink profilinin ayrılmaz bir parçasıdır. Özellikle yeni web sitelerinin doğrudan hedef anahtar kelimeler üzerinden backlink edinmesi büyük bir hatadır.

Başlangıçta web sitenizin adı veya çıplak URL üzerinden backlink almak en güvenli ve etkili yöntemdir. Zamanla web sitenizin organik trafiği arttıkça tam eşleşmeli anchor text üzerinden backlink alımı yapabilirsiniz.

Doğal bir anchor text dağılımına örnek olarak,

  • %35 marka adı
  • %25 alan adı
  • %25 çıplak URL
  • %10 uzun kuyruklu anahtar kelimeler
  • %5 tam eşleşmeli anahtar kelime

şeklinde planlama yapabilirsiniz. Burada verdiğim oranlar elbette kimyasal bileşik formülü değil, esnemeler olabilir fakat tam eşleşmeli anchor text üzerinden backlink alımınızı olabildiğince sınırlı tutmanızı tavsiye ederim.

6. Backlink Veren Siteden Toplam Çıkış Sayısı

Backlink veren sitelerden hatta sayfalardan çok fazla backlink verilmiş olması da alacağınız backlinkin kalitesini, sıralama gücünü düşürür. Bir sayfadan yapılan toplam çıkış sayısı ne kadar az ise backlinkin sıralamalarınıza etkisi o kadar fazladır.

Dizinler gibi link çiftliğine dönmüş sitelerden alınan backlinklerin hiç bir etkisi olmamasının nedeni tam olarak budur.

Backlink satışı için açılmış sitelerden, dizin ve link değiş tokuşu yapan platformlardan hiç bir şekilde geri bağlantı almak için çaba sarfetmeyin.

7. Backlinkin Konumuna Dikkat Edin

Metin gövdesi, footer, header, sidebar gibi farklı pozisyonlardan gelen backlinler SEO açısından farklı etkilere sahiptir.

Öncelikle şunu anlamanız gerekiyor. Footer, header ve sidebar gibi alanlar web sitesindeki sabit kısımlardır.

Bu alanlardan backlink aldığınızda aslında o web sitesindeki tüm sayfalardan backlink almış olacaksınız (site geneli backlink) bu konuya ayrı bir yazıda değineceğim ama bu, genel olarak backlink profilimizde görmek istediğimiz türden bir durum değil.

İdeâl olan, her web sitesinde, metin gövdesi üzerinden (contextual backlink) bir adet backlink edinmektir. Elbette bir web sitesinden web sitenize farklı sayfalardan da backlinkler gelebilir.

Kısacası en makbul olanı metin içerisinden verilen backlinklerdir çünkü bunlar doğaldır, kullanıcılara ek bilgi edinebilecekleri ilave kaynaklara erişim fırsatı verirler. Sabit alanlardan gelen geri bağlantılar ise bir tür reklam olarak değerlendirilmelidir.

8. Backlink İnşasını Zamana Yayın

Geri bağlantı edinme sürecini zamana yaymak doğal ve etkili bir backlink profili oluşturmanın temelini oluşturur. Bir sürahi suyu bir dikişte içemeyeceğiniz gibi, 6-7 ayda belki ulaşabileceğiniz backlink sayısına doğal yöntemlerle ilk ayda ulaşamazsınız.

Dolayısıyla, backlink alım hızını da iyi ayarlamanız gerek.

Öncelikle, iyi bir backlink analizi ile rakiplerinizi geçmek için kaç adet kaliteli geri bağlantıya ihtiyacınız olabileceğini tespit edin.

Örneğin toplamda 8 adet kaliteli backlinke ihtiyacınız var. Bunu 4-5 aylık takvime yaymazsanız backlinklerden beklenen verimi alamazsınız.

9. Sabit Backlinklerden Uzak Durun

Hedef anahtar kelimelerde iyi bir pozisyona gelmek amacıyla footer, sidebar gibi sabit alanlardan aylık veya 3 aylık dönemler için ücreti karşılığında backlink alınmaktadır.

Burada bir kaç büyük sıkıntı mevcut,

  1. Bu linkleri satın almak Google yönergelerine aykırı
  2. Bu linkler anahtar kelime üzerinden alınmakta (algoritmik ceza riski)
  3. Bu linkler sabit alanlardan geldiği için aynı anchor text üzerinden binlerce link almış oluyorsunuz
  4. Sonsuza kadar bu linkler için ücret ödeyemezsiniz, bir noktada bu linkler kaldırılır ve sitenizin tüm sıralamaları tepe takla olur.

Şunu da itiraf etmeden geçemeyeceğim, bazı sektörlerde bu tür sabit backlinkler çok iyi çalışmaktadır. Fakat genel olarak, bu tür bağlantılar çok risklidir, emeğinize yazık olmaması adına kaçınmanızı öneriyorum.

Eğer sitenize ziyaretçi çekmek, reklam yapmak ve bu sabit linklerden tıklama almak gibi bir niyetiniz varsa, nofollow olarak alın, Google ‘a ben sitemin reklamını yapmak için bu linki ediniyorum şeklinde dürüst olun ve göreceksiniz bu durumda sabit linkler SEO ‘nuza ciddi bir artı puan katacaktır.

SONUÇ

Backlink inşası web sitenizin arama görünürlüğünü artırmak için kritik öneme sahiptir. Kaliteli ve az sayıda backlink edinmeye odaklanmanızı tavsiye ederim.

İlgisiz sitelerden alacağınız geri bağlantıların sitenize pek bir katkısı olmayacağını, çoğu kez az sayıda link ile iyi sıralamalar alınabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Link edinme sürecini doğal olarak yürütmeye çalışın ve zamana yayın. Bu ay 10 link edinir ve sonraki aylarda hiç link edinmezseniz bu doğal olmayan bir profil oluşturacaktır. Bunun yerine her ay 1-2 adet link edinmek çok daha etkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir