Google ‘da İyi Bir Sıralama için İdeâl İçerik Uzunluğu Ne Olmalıdır?

ideal içerik uzunluğu ne olmalıdır?

Öncelikle içerik uzunluğu Google sıralamalarını etkiliyor mu, etkiliyorsa ne ölçüde sıralamalar üzerinde etkili bu soruya yanıt arayalım.

Google ve diğer arama motorları için esas olan kullanıcı beklentilerinin karşılanmasıdır. Eğer kısa bir içerik kullanıcı beklentilerini karşılıyorsa, kısa içerikle de çok iyi sıralama almak mümkündür.

Fakat kullanıcı konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyuyorsa kısa ve yetersiz içerik sayfadan hızla çıkmasına neden olacaktır.

Sonuç olarak içerik uzunluğu Google sıralamaları üzerinde doğrudan olmasa da içerik derinliği açısından bir etken.

Örneğin; “Aralıklı Oruç ve Kalp Damar Sağlığı” konulu bir blog içeriği yazmayı planlıyoruz. Böyle bir içerik elbette 250 – 300 kelime ile geçiştirilemez. Konuyu etraflıca ele alan en az 1500 – 2000 kelime uzunluğunda bir makale ile bu konu anlatılabilir.

Fakat 1500 kelimede anlatılabilen bir konuyu 5000 kelimeye çıkarmak, gereksiz ayrıntılara yer vermek konunun bağlamından uzaklaşılmasına, okuyucunun dikkatinin dağılmasına ve nihayetinde bir noktadan sonra sayfadan çıkışa neden olabilir.

Dolayısıyla da, her zaman uzun içerik daha iyi bir sıralama anlamına gelmez fakat genelde, daha kapsayıcı içerikler pek çok alt konuyu ve uzun kuyruklu anahtar kelimeyi de içerdiğinden hem organikte daha iyi performans gösterir, hem de okuyucu sayfada tutar.

Daha Uzun İçeriklerin Google ‘da Üst Sıralarda Yer Aldığı Doğru mudur?

Bunu doğrulayan bazı veriler var. Örneğin, bir alışveriş sayfasını ele alalım. Aynı ürünü A sitesi 100 kelime ile B sitesi 350 kelime ile anlatmış.

Bu durumda her ne kadar kullanıcının bir alışveriş sayfasındaki davranışı içerik okuma yerine satın alma da olsa, ürün hakkında daha fazla detay veren B sitesi daha iyi sıralamaya sahip olabilir.

Fakat, içerik uzunluğu dışında Google sıralamalarına etki eden çok sayıda faktör olduğunu da göz önünde bulundurmalıyız. Örneğin marka sinyalleri, sıralamalar açısından oldukça güçlü bir etken.

Bu nedenle, ürün açıklamaları kısa bile olsa pek çok pazar yeri ürün sayfasının yeteri kadar marka gücüne sahip olmayan fakat uzun ürün açıklamalarına sahip sayfalardan daha iyi sıralama aldığını görmekteyiz.

Daha Uzun İçerik Her Zaman Daha İyi Sıralama Demek Değildir

Evet, sırf Google ‘da üst sıralarda çıkacağınızı düşünerek içeriklerinizi gereksiz yere daha uzun yazmaya çalışmamalısınız. Fakat daha faydalı, daha dolu ve keyif veren içerikler oluşturmak daha uzun içerik anlamına geliyorsa bu sitenizin SEO suna katkı sağlayacaktır.

SONUÇ

  • Sırf uzun olduğu için içerikler daha iyi sıralama almaz.
  • İçeriklerin arama sorgusuna ne ölçüde yanıt verdiği çok önemlidir.
  • Google için kullanıcının sayfanızda aradığı cevabı bulması önemlidir.
  • İçeriğinizin arama sorgusundaki niyeti karşıladığından emin olun.
  • Eğer kullanıcılar daha detaylı içerikler arıyorsa, detaylandırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir