Konu Otoritesi Nedir ve SEO için Neden Çok Önemlidir?

konu otoritesi nedir?

Konu otoritesi (topical authority) sitenizin kendi alanında ne kadar söz sahibi olduğunu gösterir. Şahsi tecrübelerime göre, konu otoritesi Google sıralamaları üzerinde güçlü bir etkiye sahip.

Konu Otoritesi Neden Önemli?

Online mecrada her gün milyonlarca içerik üretiliyor ve tüketiliyor. Her gün yüz binlerce yeni web sitesi açılıyor.

Sayısız web sitesi ve içerik arasından hangisinin daha güvenilir ve alanında en iyi olduğuna karar vermek için arama motorları bazı sinyallerden yararlanmaktadır.

Bu sinyaller arasında geri bağlantılar (backlinkler) ve marka aramaları (branded searches) gibi dış faktörler olduğunu biliyoruz.

Konu otoritesi ise genelde göz ardı edilen çok güçlü bir site içi faktör. Pek çok anahtar kelimede iyi bir sıralama alınamamasının temel nedeni aslında web sitesinin kendi alanında yeteri kadar konu otoritesine sahip olmayışı.

İlgililik ve Konu Otoritesi Arasındaki İlişki

Bir konuyu daha otoriter hale getirmenin en kolay yolu konuyu alt başlıklara bölerek yeterli ayrıntıyı içermesini sağlamaktır.

Arama motoru konuyu bağlamsal olarak değerlendirdiğinde kendi içinde konunun yeterli güce sahip olduğunu fark edecektir.

Fakat bazı durumlarda bu yeterli değildir. Özellikle rekabetin yüksek olduğu arama sorgularını hedefleyen sayfaları iyi bir konuma taşımak için ilgililik sinyali de gereklidir.

Konuların birbiriyle ilgili olması (topical relevancy), hem sayfa düzeyinde hem de site düzeyinde önemlidir.

Sayfa düzeyinde, konuyu destekleyen alt konular olması, site düzeyinde ise konuyu destekleyen alt içerikler olması konu otoritesini artırarak Google ‘da daha iyi bir sıralama almanıza yardımcı olabilir.

Site Genelinde Konu Otoritesi Nasıl Artırılır?

Google açısından basit bir mantıkla düşünürsek bir web sitesi kendi alanında ne kadar çok içeriğe sahipse o kadar otoriterdir. Bunu, daha çok soruya cevap veren birinin o konuda daha bilge olarak değerlendirilebileceği şeklinde de düşünebiliriz.

Fakat burada, bu bilgilerin doğruluğu ve kalitesi de önemli bir etken. Daha otoriter bir web sitesi için, çok sayıda kalitesiz ve ilgisiz içerik yayınlamak da büyük bir hata olacaktır.

Örneklendirmek gerekirse, SEO konusunda iyi bir sıralama alabilmek için öncelikle kaliteli ve taze içerikler üreterek insanlara yardımcı olmalı, internet dünyasına bu alanla ilgi katkı sunmalıyım.

İlk bakışta bu durum zor ve can sıkıcı görünebilir fakat başarının bir gecede gelmeyeceğini de unutmamalıyız. Zamanla, bu alanda üretmiş olduğum içerikler web sitemin bilinirliğini ve doğrudan ziyaretçi sayısını artıracaktır.

Böylece SEO konusunda otorite kazanarak yüksek hacimli rekabetin yüksek olduğu arama sorgularında çok daha iyi sıralamalar alma şansım olacaktır.

Konu Otoritesi için Kaç Adet İçeriğe İhtiyacım Var?

Bunun sihirli bir formülü yok. Ne kadar çok kaliteli ve alanınızla ilgili içerik yayınlarsanız o kadar iyi.

Fakat Google ilk sayfadaki rakiplerinizi inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Rakiplerinizi içerik olarak geçmeyi hedeflemelisiniz.

SONUÇ

Google ‘da yüksek hacimli ve rekabetli anahtar kelimelerde iyi sıralamalar almak istiyorsanız alanınızda söz sahibi olduğunuzu göstermelisiniz. Bunun en güzel yolu web sitenize bir blog kısmı ekleyerek güncel ve faydalı içerikler yayınlamaktır.

Sitenizde yeni içerikler yayınlamaya devam ettikçe organik trafiğiniz, marka bilinirliğiniz ve konu otoriteniz artacaktır. Böylece ürün ve hizmetlerinizi daha geniş kitlelere ulaştırarak işlerinizi büyütebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir