Nasıl Başarılı Bir SEO Uzmanı Olabilirim?

nasıl başarılı bir seo uzmanı olabilirim?

SEO yolculuğunuza muhtemelen ilk web sitenizi açarak başladınız. “Nasıl daha çok ziyaretçi edinebilirim?” Bu soruya cevap ararken sayfa içi optimizasyon, backlink inşası, içerik gibi SEO ‘nun ana arterleri karşınıza çıktı ve okumaya, araştırmaya ve öğrenmeye başladınız.

Bir SEO uzmanı olmanın ilk adımını atmış oldunuz. Bundan sonrası öğrendiklerinizi uygulamak ve hata yapmaktan korkmamak. Bu olmuyormuş, ben bu işi yapamıyorum diyerek bıraktığınız / vazgeçtiğiniz anda kaybedersiniz.

Çünkü hata yapmaktan ve sonuç alamamaktan korkmamak son derece önemli.

Başarılı bir SEO uzmanı olmak için dürüst olayım, çok sayıda hata yapmış olmanız gerek. Böylece aslında neyin işe yaramadığını da öğrenmiş oluyorsunuz.

Çok sayıda başarısız projeniz olması aslında sizin çok başarılı bir SEO ‘cu olmak için CV nizde bulunması gereken önemli bir kazanım.

Fakat kimse başarısızlıktan söz etmek istemez. Ben bugüne kadar bu kadar SEO projesinde çuvalladım demez. Oysa gerçek bu, emin olun.

Neyin gerçekten işe yaradığını deneyimlemeden kesin olarak bilmenizin mümkün olmadığı SEO dünyasında bir şeylerin kesin olarak işe yarayıp yaramadığını ancak deneyerek öğrenebilirsiniz.

En büyük öğretmen de yanlışlarınızdır bunu da not edelim. Kaliteli, başarılı ve işini çok iyi bilen bir seo uzmanı olmak için pahalı eğitimler almanız, seminerlere katılmanız gerekmiyor.

Kendinizin hocası olmalı ve her çeşit bilgiye aç olmalısınız ayrıca mümkünse öğrendiklerinizi uygulayarak hangi stratejinin nasıl uygulanması gerektiği daha doğrusu en iyi verimi almak için uygulamada hangi inceliklere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmelisiniz.

Başarılı Bir SEO Uzmanı,

  • Hata yapmaktan korkmamalı
  • Öğrendiklerini kendi sitelerinde uygulamalı
  • Sonuçları takip ederek gerekli dersleri çıkarmalı
  • Neyin işe yaramadığını öncelikle iyi bilmeli
  • Okumaya ve araştırmaya açık olmalı
  • Sürekli kendini geliştirmeli

Bu saydıklarım ışığında, arama motorlarının ve Google ‘ın doğası gereği yeniliklerin kesintisiz devam ettiği ve bunları takip etmenin ne kadar önemli olduğunu bilmem hatırlatmaya gerek var mı?

SEO ile ilgili yerli ve yabancı kaynaklardan okumalar yapmak ve kesinlikle bir blog üzerinden bildiklerinizi paylaşarak SEO topluluğuna katkıda bulunmak, iletişim becerilerinizi güçlendirmek suretiyle müşterilerinizle olan ilişkilerinizi yönetebilmenize yardımcı olacaktır.

Eğer okumayı ve araştırmayı sevmiyorsanız, yeniliklere kapalı sabit fikirli bir kimse iseniz sürekli değişen SEO, bir çalışma alanı olarak çok da size uygun olmayabilir.

Değişimi, gelişimi seven kimseler için SEO keyif veren bir alandır. Çünkü SEO uzmanı olmak demek her defasında ilginç bir strateji öğrenmek, sürekli denemeler yapmak ve bunları diğerleriyle paylaşarak onların da arama motorlarında en iyi sonuçları almalarına yardımcı olmak demektir.

Arama motoru optimizasyonunu öğrenebileceğiniz (en azından şimdilik) bir üniversite programı mevcut değil. Zaten diploma ile SEO uzmanı olabilir misiniz, sanmıyorum, bence bu sizler için büyük bir avantaj.

SEO uzmanlığına ek olarak SEM ve içerik pazarlama gibi alanlarda kendinizi geliştirerek büyük şirketlerde çok iyi pozisyonlarda iş imkânları elde edebilirsiniz (bu alanda büyük bir açık olduğunu ve ülkemizdeki pek çok başarılı şirketin internetin önemini yeni yeni anlamaya başladığını lütfen unutmayın.)

Kariyerinizi bir SEO uzmanı olarak planlıyorsanız bu mecrada sizler için çok faydalı içerikler, önemli stratejiler ve ipuçları paylaşacağımı bilmelisiniz, takipte olun =)

Lütfen sorularınız varsa yorum alanından iletin, sizlere yardımcı olmaktan keyif alacağımı aklınızdan çıkarmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir