SEO Çalışmalarının 7 Kritik Faydası

seo çalışmasının faydaları

SEO çalışmasının faydalarını tam olarak bilmek arama motoru optimizasyonu ile web sitenizin nasıl büyüyebileceği hakkında net bir öngörüde bulunmanıza yardımcı olur.

Herkes SEO dan söz ediyor fakat neden SEO yaptırmalıyım? Nasıl işlerimi büyütecek ve yaptırmazsam ne olur, ne kaybederim gibi soruların net bir şekilde cevabını vermiyor.

Bu yazıda SEO çalışması yapıldığında ne olur yapılmadığında ne olur bu sorulara çok kapsamlı ve web sitenizin geleceğine de ışık tutan cevaplar bulacaksınız.

1. SEO Kısa Vadeli Bir Strateji Değil

Evet, öncelikle bu konuyu bir netleştirelim. SEO, arama ağı reklamları gibi aynı gün trafik çekebileceğiniz bir çözüm değil.

Çalışmalarda sabır ve istikrar gerektiriyor zaten hangi işte sabır ve istikrar gerekmiyor? SEO da böyle.

Kısa vadede bir şey beklememelisiniz. Kısa vade derken aslında burada aylardan söz ediyoruz. İlk 3-4 ay içeriklerinizin ve sitenizin oturması (eğer yeni ise) arama sonuçlarında pozisyonlanması için geçmesi gereken bir süreç.

Öyle ben siteyi açayım ikinci hafta backlink basayım, hemen ilk sıralara yükselsin gibi bir yaklaşımla SEO da kalıcı başarı sağlamanız mümkün değil.

Bunu net bir şekilde belirtmek istedim çünkü danışmanlığını yürüttüğüm müşterilerimin büyük bir bölümü SEO ‘yu hemen uygulanabilir ve anında sonuç alınabilir sihirli bir değnek olarak görüyor.

Oysa böyle bir şey yok. Stratejiler de uygulama bakımından zaman alıyor , sonuçlarını görmek de .. tabi bu konunun epey derinliği de var daha sonra yeri geldiğinde yine değineceğim.

2. SEO Trafiğinin Dönüşüm Oranı Daha Yüksektir

Pek çok web sitesi sahibinin anlaması gereken konu şu, her ziyaretçi trafiği aynı değil. Gelsin de nasıl ve neden gelirse gelsin diye düşünmek de yanlış.

Esas olan gerçekten ürün / hizmetlerinizi aktif olarak arayan kimselerin web sitenize gelmesi. Bunun için de en iyi kaynaklardan biri organik arama motoru trafiği.

SEO dan gelen ziyaretçi, arama motorunda aktif olarak ürün / hizmet veya içerik arayarak doğrudan sitenize erişiyor, burada kullanıcının gerçekten bir arayışta olması ziyaretini değerli hale getiriyor ve dönüşüm oranını da en üst düzeye çıkarıyor.

Sosyal medya trafiği ise dönüşüm oranı açısından SEO trafiği ile kıyaslanamaz. Çünkü sosyal medyada insanlar aktif olarak ürünlerinizi aramıyorlar, vakit geçirmek için sosyal medyadalar. SEO hizmetinizi satın almak için değil.

3. SEO Çalışmalarının ROI Değeri Daha Yüksektir

Bir dijital pazarlama kanalını tercih edilebilir kılan parametrelerin başında şüphesiz ROI değeri gelmektedir.

Peki ROI Nedir?

ROI, “return on investment” İngilizce ifadesinin kısaltmasıdır. Yatırım üzerindeki dönüşüm anlamına gelmektedir.

Örneğin bir SEO kampanyasının toplam maliyeti 150 bin TL ve bu kampanyanın satışlarınız üzerindeki getirisi 15 milyon TL.

Bu durumda ROI değeri 100 olacaktır. Yani harcadığınız her 1 TL ye karşılık SEO ile 100 lira kazanıyorsunuz.

ROI, sektöre ve satılan ürün veya hizmete göre değişmektedir. Örneğin çelik ev satışı yapan firmanın SEO çalışmaları ile elde edeceği ROI ile ayakkabı satışı yapan bir e-ticaret sitesinin ROI değerleri aynı olamayacaktır.

Bununla beraber, sektörün ; ürün ve hizmetlerin aynı olduğunu düşündüğümüzde PPC reklamları ve diğer pazarlama kanallarına göre en iyi ROI değerine ancak arama motoru optimizasyonu ile ulaşabilirsiniz.

4. SEO Sürdürülebilir Bir Dijital Pazarlama Çözümüdür

PPC (pay per click) reklamları, işletmenizin hızlı bir şekilde dijital mecrada yer almasını ve belli bir kitle edinmesini sağlama konusunda son derece etkilidir.

Fakat sürdürülebilirlik problem. Sadece reklam bütçesinin ROI değerinden söz etmiyorum. Diyelim ki ROI olarak pozitif durumdasınız fakat rekabet var. Her geçen gün, reklam bütçesini doğru kullanmayı bilmeyen yeni rakipler iyi dönüşüm aldığınız anahtar kelimelere yükleniyor.

Zamanla PPC reklamları, öngörülemez, sürdürülmesi ve yönetimi zor bir süreç haline geliyor. Üstelik, reklamları sürekli devam ettirmeniz lazım ki ziyaretçi sayınız giderek artsın. İşte bu nedenlerle işletmeler bir aşamadan sonra PPC reklamlarının SEO ya yöneliyor.

5. SEO Web Siteniz için En Kalıcı Yatırımdır

PPC reklamlarının aksine, arama motoru optimizasyonunda gerçekten sitenize yatırım yapmış oluyorsunuz.

Örneğin SEO da bizim en güçlü silahlarımızdan biri kaliteli içeriktir. İçeriğin web siteniz için kalıcı ve çok kıymetli bir yatırım olduğunu bilmem söylemeye gerek var mı?

Benzer şekilde, kullanıcı deneyimi, sayfa hızı, mobil uyumluluk ve ilgili / kaliteli web sitelerinden gelen doğal geri bağlantılar da web siteniz için birer kalıcı yatırım olarak düşünülebilir.

6. SEO Web Sitenizin Organik Görünürlüğünü Artırır

Organik görünürlük ile ziyaretçi sayısı aynı şey değildir. Bir web sitesinin genel SEO sağlığı iyileştirildiğinde, arama sonuçlarında daha sık ve çok görünür. Böylece organik görünürlüğü artmış olur.

Peki web sitenizin organik görünürlüğünün artmasının ne gibi bir faydası var?

Arama sonuçlarında sık görünmek markanızın bilinirliğini artırır. insanlar önceleri arama sonuçlarında web sitenize ait sonuçlara tıklamasa bile, zamanla markanıza güven duymaya başlayacaklar ve tıklama oranları artacaktır (snowball etkisi)

7. SEO Rakipleriniz Arasından Sıyrılmanızı Sağlar

İçerik kalitesi, kullanıcı deneyimi ve site performansı bakımından web sitenizin on numara olmasını sağlayan SEO çalışmaları ile, rakipleriniz arasından sıyrılarak sektörün yıldızı haline gelirsiniz.

Elbette bu, sürece inanmanız ve çalışmaları istikrarlı bir şekilde devam ettirmeniz ile olabilecek bir durum. Her zaman söylediğim gibi, arama motoru optimizasyonu, orta ve uzun vadeli bir dijital pazarlama yöntemidir.

SONUÇ

Web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak, kaliteli ve dönüşüm oranı yüksek organik ziyaretçi trafiği edinmek için bir an önce web sitenizi SEO ile buluşturmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir