Dofollow Backlink Nedir, Dofollow Backlinklerin Püf Noktaları Nelerdir?

dofollow backlink nedir ne işe yarar

Dofollow backlink, sayfa otoritesi geçiren backlink türüdür. Bir başka ifadeyle, eğer bir web sitesine dofollow backlink verirseniz kendi sitenizin otoritesi ölçüsünde çıkış yaptığınız siteye katkıda bulunmuş olursunuz..

Bu içerikte dofollow backlink nedir, neden dofollow backlink almalısınız ve ne zaman, nasıl almalısınız gibi kritik soruların cevabını vermeye çalışacağım.

Daha önce buradaki yazıda güçlü backlink inşası için izlemeniz gereken adımlara yer vermiştim. Göz atmanızda fayda var.

Rel Niteliği Nedir?

Rel niteliği, geçerli belge ile bağlantılı belge arasındaki ilişkiyi belirtir. Yalnızca href özniteliği mevcutsa kullanılır. Arama motorları, bir bağlantı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Rel özelliğinden yararlanmaktadır.

Rel özelliği, dofollow, nofollow, nopener, external vb değerler alabilir. Daha ayrıntılı bilgi için bu sayfadaki tabloya bakmanızı öneririm.

dofollow backlink nedir?

Dofollow bir link, HTML anchor elementinde, rel niteliği dofollow değere sahip olarak tanımlanabileceği gibi hiç rel niteliği tanımlanmadan da oluşturulabilir.

  • <href=”https://www.hedefsite.com/ilgili-icerik/”>link verilen metin</a>
  • <href=”https://www.hedefsite.com/ilgili-icerik/” rel=”dofollow”>link verilen metin</a>

Burada bilmeniz gereken bir ince nokta var, eğer bir linkte rel niteliği tanımlı değilse o link varsayılan olarak zaten dofollowdur yani özellikle rel=”dofollow” olarak belirtilmesine gerek yok.

Google PageRank Sistemi Neydi?

Bir zamanlar Google Page Rank vardı ve sayfa otoritesi konusunda bir standart olarak kabul edilirdi. Page Rank değeri yüksek sitelerden gelen backlinkler, Google sıralamalarında epey etkili olduğundan web sitesi sahipleri backlink profili inşasında bu tür backlinkler edinmek için yarışırdı.

Kullanıcı odaklı olmayan ve manipülasyona açık bu anlayışın önüne geçmek adına Google page rank sistemini kaldırdı.

Sayfa otoritesi kavramı yerine konu otoritesi (topical authority) öne çıktı. Böylece, sırf daha çok backlinke sahip diye page rank değeri yüksek bir web sitesinden alınan backlink yerine, muhtemelen daha az backlinke sahip fakat çok sayıda kaliteli içeriğe sahip olduğu için konu otoritesi yükse web sitelerinden alınan backlinkler sıralamada etkili olmaya başladı.

Dolayısıyla PageRank hiç bir geçerliliği kalmadığı için kaldırıldı ve büyük bir paradigma değişimini de beraberinde getirdi.

Backlink alırken dikkat etmemiz gereken en önemli kriter, web sitemizle ne düzeyde ilgili olduğudur.

En değerli backlinkler her zaman en ilgili ve sitemizin konusuna en yakın sitelerden edinilen backlinklerdir.

Neden Dofollow Backlink Almalıyız?

Dofollow backlinklerin sıralama gücü nofollow backlinklere göre kat kat fazladır. Bir kıyaslama yapmak gerekirse, nofollow bir backlink 1 birim sıralama etkisine sahipse dofollow olduğunda bu etki en az 10 olmaktadır.

Fakat burada tek başına bir bağlantının dofollow olması yeterli değil. Aynı zamanda sitenizin konusuna olabildiğince yakın olması, metin gövdesinden alınmış olması ve çapa metnin doğru şekilde kullanılması gibi faktörler de önemli.

Ne Zaman Dofollow Backlink Almalıyız?

Yapabileceğiniz en büyük hata, sitenizi açar açmaz gidip bir dofollow backlink almak olacaktır.

Hiç bir ziyaretçi trafiği olmayan, henüz sayfaları bile doğru düzgün indekslenmemiş bir web sitesinin çok kısa bir sürede üstelik dofollow backlink edinmesi gerçek dünyada çok da olası değildir.

Google cezalarına yakalanmamak, algoritmanın radarından uzakta kalmak için yapmanız gereken özellikle ilk üç ay içeriklerinize yoğunlaşmak, daha kaliteli sayfalar oluşturmaya çalışmak ve kullanıcı deneyimini artıracak iyileştirmelere yoğunlaşmaktır.

Sürekli Dofollow Backlink Alırsam Ne Olur?

Güçlü bir backlink profili oluşturmanın en önemli püf noktası doğallığı yakalayabilmektir. Sürekli dofollow backlinkler alırsanız kısa bir süre sonra backlink profiliniz doğallığını kaybeder.

Örneğin toplamda 20 adet backlink alımı yapacaksınız bu backlinklerin en azından %25 kadarı nofollow olmalı, yarı yarıya olursa elbette daha doğal görünecektir.

Tabi bu roket bilimi değil, net bir formül olmamakla birlikte nofollow linklerle harmanlamanızı şiddetle öneriyorum.

Siteniz yayına başladıktan sonraki ilk 3-4 ay eğer mutlaka backlink alacaksanız nofollow olmasına özen gösterin.

Bu linkler de web sitenize gerçekten ziyaretçi getirecek, tıklama alacak linkler olursa hem SEO açısından çok faydalı olur hem de web sitenizin online mecrada bilinirliğini artırmış olursunuz.

SONUÇ

Dofollow backlinkler Google sıralamaları üzerinde oldukça etkilidir. Doğru bir değerlendirme için rakiplerin backlink profilini analiz ederken, çok sayıda olan nofollow backlinklere değil, daha az sayıda olan dofollow backlinklere bakmak gerekir.

Rakip backlink profilinde 5000 backlink görünüyor olabilir, sayının büyüklüğü sizi yanıltmasın esasen bunların pek çoğu Google tarafından hiç dikkate alınmayan çoğu nofollow UGC, profil ve yorum bağlantı türleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir