SEO Çalışmalarının İlk Sonuçlarını Ne Zaman Görürüm?

seo-ne-zaman-sonuc-verir

SEO da cevabı en çok merak edilen konulardan biri budur. İnsanlar sabırsız, bir domain satın alacaklar, ucuz bir hostinge WordPress kurup 4-5 makale yayınlayarak ilk sayfaya gelecekler.

Beklenti tam olarak bu. Peki böyle bir şey mümkün mü? Mümkün değilse neden? Bu keyifli yazıda sadece bu sorunun cevabını bulmakla kalmayacaksınız aynı zamanda arama motorlarında gerçekten çok iyi sıralamalar almanız için profesyonel düzeyde ipuçları yakalayacaksınız.

O zaman başlayalım.

SEO Akşamdan Sabaha Sonuç Vermez

SEO, bugün siteyi açtım yarın ilk sayfada olurum kafasıyla ilerleyebileceğiniz bir dijital pazarlama çözümü değil. En iyi SEO cular aynı zamanda en sabırlı olanlardır.

Eğer siteniz yeni ise henüz hiç bir otoriteniz yok ve hiç rekabet olmayan anahtar kelimelerde bile sıralama almanız ortalama 3-4 haftayı bulabilir.

Sıralama almak derken ilk 100 de belirmek ve Google Search Console tarafında görüntüleme sayısının artmasından bahsediyorum.

Bu süreçte yapmanız gereken alanınızda bilgi sahibi olduğunuzu göstermek adına makale yazmaktır. Google, makale yazan, içerik üreten ve internet mecrasına bir şeyler veren siteleri sever.

Sonuçta vermeden almayı beklememelisiniz. Aranma hacimli, kazandıran anahtar kelimelere odaklanmak yerine içerik üretme sürecinde daha çok insanların sorularına yanıt olabilecek “zero search volume” yani sıfır veya sıfıra yakın aranma hacmine sahip anahtar kelimeler etrafında içerikler oluşturmalısınız

Arama motorları tarafından otoriter ve ne dediğini biliyor olarak kabul edilmeniz emin olun buna bağlı.

Eğer tembelseniz, içerik üretmek istemiyorsanız, web sitenizi açtığınız alanda bilginiz yoksa o zaman öncelikle kendinizi o alanda geliştirmeyi ve araştırmayı düşünün ve çalışmaya koyulmak için kendinizi ikna edin.

İçerik Üretmek Kolay Değil

SEO ücretsiz bir trafik kaynağı (her şeyi kendiniz yaparsanız) fakat ücretsiz olması çaba gerektirmediği anlamına gelmiyor.

Örneğin yukarıda da değindiğim gibi, içerik üretmek size zor gelebilir fakat kaliteli içerikler olmadan SEO da başarılı olmanız mümkün değildir.

Diyeceksiniz ki hocam, içerikleri başkalarına yazdırabiliriz.

Burada da karşımızda 2 problem çıkmakta,

Birincisi kimse sizin işinizi sizden daha çok sahiplenmez. Herkes her işin uzmanı olamaz. Ücreti mukabilinde hizmet aldığınız yazarlar sitenizin konusu hakkında bir bilgi birikimine sahip değilller, emin olabilirsiniz.

Çoğu durumda 100 kelime başı ücretlendirme nedeniyle kelime sayısını doldurmak için gereksiz sözcük tekrarları, anlatım bozuklukları ile dolu bir yığın saçmalık içeren çöp içerikler ortaya çıkmakta.

Emin olun, bunları alıp sitenizde yayınlamak istemezsiniz. Evet, çok kaliteli makale hizmeti veren yerler de var. Fakat yine de sizin sektörünüze, alanınıza sizin kadar hakim olamazlar ve en iyi içerikleri üretmelerini beklemeyin.

İkincisi içerik önemli bir SEO stratejisi ve bir on tane yayınladık tamamdır diyebileceğiniz bir olay değil. Bir kaç ay boyunca sitenizde yeni bir içerik yayınlamazsanız Google siteyi kendi kaderine terk ettiğinizi düşünüyor ve majör anahtar kelimelerde sıralama kaybediyorsunuz.

Sürekli içerik ihtiyacınızı dışarıdan karşılamaya çalışırsanız her defasında farklı kişilerle çalışmak durumunda kalıyorsunuz. İçeriklerde üslup farkları, uyumsuzluklar ve tutarsız pek çok detay.

Bunların sıralamalarınızı olumsuz etkilediğini bilmeniz gerek. Google, içeriklerinizi NLP ile işliyor, İnsanın içerik anlama becerisine her geçen gün bir adım daha yaklaşıyor.

Tavsiye İçerik >> 19 Adımda SEO Uyumlu İçerik / Makale Oluşturma Kılavuzu

Kolaya Kaçmamalısınız

SEO da kolaya kaçarsanız başarılı olmanız çok güç (hayat da zaten böyledir, kolaya kaçarsanız bir süre sonra bedelini ödersiniz.)

Öte yandan şöyle düşünün SEO ‘da her şey çok kolay. Böyle bir durumda, hiç bir çaba sarfetmeden, çalışmadan birileri kritik anahtar kelimelerde ilk sıralarda yerini alırsa ne hissedersiniz?

Öyleyse işin içinde sıkı çalışma ve disiplin olmalı. SEO siteyi açıp haftasında 250 liraya dandik bir backlink paketi almak değil. İçerik tarafı var, konu otoritesi var, teknik olaylar var, ilgililik sinyalleri var, backlinklerde alım hızı var ki bundan söz eden bile yok.. var da var.

Şunu demeye çalışmıyorum, SEO çok zor, kimse yapamaz.. hayır demek istediğim şu, sonuçlarını görmek için sabırlı olmanız gerek. Akşamdan sabaha sonuç veren bir şey değil.

Ötesinde, kolaya kaçabileceğiniz bir yeri de yok. Örneğin ben siteyi açarım rakip 100 backlinkle 1.sırada o halde ben 200 backlink basarım onu geçerim, böyle bir şey bu mantıkla mümkün değil.

Sonuç

SEO çalışmalarının sonuçlarını görmeniz sitenizin mevcut durumuna bağlıdır. Eğer siteyi yeni açtıysanı 3 – 6 ay arasında zaten siteniz sandbox etkisi altında olacaktır. Bu süreçte olabildiğince çok kaliteli içerik üretmeniz gerek.

Eğer siteniz 1 yaşını geçmişse ve belli sayıda içeriğe / indekse sahipseniz SEO çalışmalarının sonuç vermesi ortalama 2-5 hafta arasında değişecektir.

Gördüğünüz gibi en iyi optimizasyonları da yapsanız çok hızlı sonuç vermeyecektir bunun en büyük nedeni, Google sıralama algoritmasının gizliliğini sağlama gayretidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir