Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir? (SEO için Neden Önemlidir?)

uzun-kuyruklu-anahtar-kelimelerle-seo

Uzun kuyruklu anahtar kelime, en az 3 veya daha fazla sözcükten oluşan arama sorgusunu ifade eder. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler çok daha spesifik ve nokta atışı olduğundan kullanıcının arama amacını net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Örneğin: “ayakkabı” kısa kuyruklu bir anahtar kelimedir, “kırmızı erkek koşu ayakkabısı” uzun kuyruklu bir anahtar kelimedir.

Neden Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime?

Jenerik (genel) anahtar kelimeler çok yüksek aranma hacmine sahip olmalarına karşın belirli bir arama amacı taşımazlar bu nedenle dönüşüm oranları son derece düşüktür. Üstelik bu anahtar kelimelerde ciddi bir SEO zorluğu da söz konusudur.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler spesifiktir, özellikleri belirgin bir ürüne veya çerçevesi çizilmiş bir içeriğe götürür. Bu nedenle dönüşüm oranı da kısa kuyruklu anahtar kelimelere göre çok daha yüksektir.

Kaliteli Ziyaretçi Trafiği için Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Esas olan web sitenize ne kadar çok ziyaretçi geldiği değil, bu ziyaretçilerin ne kadarının müşteriye dönüştüğüdür bir başka ifadeyle, nicelik değil nitelik önemli.

Web sitenize her gün 100 ziyaretçi geldiğini fakat ortalama 10-15 sipariş aldığınızı düşünün. Kabaca %10 ve üzeri bir dönüşüm oranınız var demektir. Diğer senaryoda ise sitenize her gün 1000 ziyaretçi geldiğini fakat 1-2 siparişi zor alabildiğinizi düşünün.

100 ziyaretçide 10-15 sipariş almak mı yoksa 1000 ziyaretçide zorla 1-2 sipariş almak mı mantıklı? Elbette birincisi değil mi? Nihayetinde amacımız iş yapmak, daha çok kazanmak.

Her gün dükkanımıza 1000 kişinin gelip bir şey almadan çıkıp gitmesindense 50 kişi gelsin ama hepsi de bir şeyler alsın isteriz.

İşte anlatmak istediğim tam olarak bu. Kaliteli organik ziyaretçi trafiği dönüşüm demek, daha çok satış ve işlerinizin büyümesi demek.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kaliteli organik trafik kaynağıdır. Aranma hacimleri nispeten daha düşüktür fakat bu sizi yanıltmasın, dönüşüm oranları jenerik anahtar kelimelerden kat kat fazladır.

Yeni Web Sitelerinde Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Kullanımı

Yeni bir web sitesi, alanında otorite kazanana kadar hacimli anahtar kelimelerde iyi bir sıralama alması ve bu tür anahtar kelimelerden trafik edinmesi son derece zordur.

Özellikle sandbox baskısı altında olacağı ilk 3-4 aylık süreci düşük hacimli, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyen içerikler üreterek değerlendirmek gerekir.

Oysa yayın hayatına başlayan her yeni web sitesi hemen sektörün en zor anahtar kelimelerinde hemen ilk sıralara çıkmak için aceleci davranıyor.

Daha önce şuradaki yeni siteler için SEO yazımda ayrıntılı olarak açıkladığım gibi ne yazık ki SEO da işler böyle yürümüyor. Sabırlı olmak ve bu işin püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor.

Başlangıçta uzun kuyruklu, düşük hacimli anahtar kelimeleri hedefleyerek web sitenizin konu otoritesini artırmalısınız. Sonra yavaş yavaş daha zor anahtar kelimeleri hedefleyen sayfalarınızı oluşturarak ilerlemeniz en doğrusu olacaktır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Örnekleri

Konunun daha iyi anlaşılması adına daha fazla örnek vermekte fayda var. Aşağıdaki örneklerde solda kısa kuyruklu arama sorgusu, solda ise bu arama sorgusundan türetilen uzun kuyruklu arama sorguları gösterilmiştir.

  • çanta -> 50 litre kamp çantası
  • iPhone 17 -> iPhone 17 pro max 1 TB
  • otomobil fiyatları -> 2023 Volkswagen Polo sıfır km fiyatları
  • SEO -> site içi SEO çalışmaları
  • fındık -> kavrulmuş Giresun kabuksuz fındık
  • maydanozun faydaları -> maydanozun bağışıklık sistemine faydaları

SONUÇ

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, web sitenizin organik olarak iyi bir konuma gelmesinde lokomotif etkisi yapacaktır.

Sağlam bir anahtar kelime araştırması yaparak, içeriklerinizde olabildiğince bu tür spesifik anahtar kelimelere yer vermeye çalışmanızı öneririm.

Eğer bu konuda sıkı bir çalışma yürütürseniz web sitenizin organik trafiğinde patlama yaşayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir